W prostocie wiary, życia, perspektyw

Z Przyjaciele Billa W. - Materiały związane z wychodzeniem z alkoholizmu
Skocz do: nawigacja, szukaj

W prostocie wiary, życia, perspektyw

Poniższy artykuł jest amatorskim przekładem artykułu z Grapevine z października 1944 r. dostępnego pod adresem: http://www.aagrapevine.org/node/22303


Program AA jest prosty. Dlaczego więc tak wielu z nas próbuje wyczytać zawiłości i tajemnice w 12 Krokach?


Kiedy piliśmy nasze życie było zawiłe i pogmatwane. Nie byliśmy zdolni do bycia uczciwymi wobec samych siebie i racjonalizowaliśmy nasze błędy z pomocą wszelkich możliwych sztuczek, wykrętów i dwuznaczności. Dodawaliśmy zawiści, urazy i nietolerancji do splątanego wzorca naszego życia. Naszym największym pragnieniem była ulga, uwolnienie od drogi życia która stała się zbyt złożona by na niej przetrwać bez zdradliwej pomocy alkoholu.


W AA zaoferowano nam wolność, jeśli pragnęliśmy jej bez zastrzeżeń i byliśmy gotowi podążać za kilkoma krokami, których największym urokiem dla naszego oszołomionego ducha była ich prostota. Jedna z głównych różnic pomiędzy AA a innymi programami dobrego życia jest łatwość, z jaką nowicjusz może uchwycić zasady, a najstarszy członek może żyć każdego dnia w harmonii z samym sobą i innym przez praktykowanie jasno wyłożonych 12 Kroków.


Kipling mógł napisać to dla AA: "Nie jako drabina z Ziemi do Nieba, nie jako świadek jakiegoś wyznania, ale prosta służba po prostu oddana swojemu rodzajowi w jego potrzebie."


Jeśli każdy z nas z całego serca i bez zastrzeżeń zaakceptuje program w prostej formie, w której został nam dany, bez naciągania dla efektów i metod praktykowania, które czyniłyby go "wzniosłym", skomplikowanym, będziemy mieć zrównoważone grupy z tylko taką organizacją, jaka zabezpieczy nas przed zbytnim zorganizowaniem.

-- Earl T. Chicago

Zobacz: Teksty członków Wspólnoty AA