Tradycja Dziesiąta: Kwestia tolerancji

Z Przyjaciele Billa W. - Materiały związane z wychodzeniem z alkoholizmu
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tradycja Dziesiąta: Kwestia tolerancji

Utrzymywanie drzwi AA otwartych dla wszystkich

Poniższy artykuł jest amatorskim przekładem artykułu z Grapevine z października 2006 r. dostępnego pod adresem: http://www.aagrapevine.org/node/32994


AA nie jest związane z żadną sektą, wyznaniem, polityką, organizacją czy instytucją, ani nie przeciwstawia się żadnemu. Jednakże, jak zauważyłem, na temat jednego wyznania możemy usłyszeć częste, i zwykle negatywne wzmianki.


Kiedy słyszę te negatywne wypowiedzi na spotkaniu, cieszę się że Siostra Ignacja i Ojciec Ed Dowling w nim nie uczestniczą.


Pamiętam jak czytałem o Siostrze Ignacji w Anonimowi Alkoholicy wkraczają w dojrzałość. Pierwsza akrońska grupa przyprowadzała swoich nowych rekrutów do niej, do szpitala St. Thomas. Chociaż nie było dostępnych łóżek ani pomieszczeń, mając na uwadzę konieczność przyznania cierpiącego pijaka, Siostra Ignacja "sprytnie pracowała nad przyznaniem rozdrażnionego kandydata" w szpitalnej kwiaciarni. Zaakceptowała rewolucyjne idee Dr Boba. Nie zwracała uwagi na powiązania religijne. Ona i Dr Bob pomogli około 5000 alkoholików w pierwszych latach AA.


Ojciec Ed Dowling, inna legenda AA, odszukał Billa w klubie w Nowym Jorku. Przeczytał pierwsze wydanie Wielkiej Księgi i uderzyło go podobieństwo Dwunastu Kroków i Ćwiczeń duchownych św. Ignecego Loyoli. Bill i Ojciec Ed rozmawiali dużo o "głębokiej deflacji ego" jako trampoliny do duchowego przebudzenia. Ojciec Ed był ważnym duchowym doradcą Billa, uruchomił spotkania AA w St. Louis i pomógł wielu alkoholikom odkryć AA i Dwanaście Kroków.


Bill, Dr Bob, Siostra Ignacja i Ojciec Ed wiedzieli, że nikt nie może być wykluczony z AA z powodu religii. To pomogło wypracować praktykę AA współpracy bez wiązania się.


Bill W. zapożyczył wiele od ludzi religii pisząc zarówno Wielką Księgę jak i Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji. Zarówno Bill jak i Bob popierali ducha współpracy z duchowieństwem, widząc w duchownych znakomite źródło polecania nowych członków.


Jestem zatroskany nowicjuszami i innymi członkami AA praktykujących tę religię, którzy przychodzą na nasze spotkania. Nasza Trzecia i Piąta Tradycja zachęca do szeroko otwartych drzwi. Krytyczne uwagi byłych członków wyznania, chociaż czynione z dobrymi intencjami, mogą uczynić nasze spotkania nieatrakcyjnym miejscem dla praktykujących wiarę nowicjuszy. Nieoficjalny slogan "AA jest programem duchowym, nie religijnym" jest żle używane. Niektórzy z nas odbierają to, jakby duchowość była przeciwieństwem religii, jakby była niekompatybilna. Dla wielu z nas, praktykujących religię razem z 12 Krokami AA, te pełne urazy wypowiedzi powodują dyskomfort. Siedzimy cicho, nie chcąc wywoływać kontrowersji. Ale wygląda na to, że nasza cisza zachęca innych by przyłączyć się do ataku, ponieważ te urazy zostają odczytane jako uniwersalne stanowisko AA. Czasami taka krytyka rozprzestszenia się na innych. Te nietrafne dogmaty unoszą się w naszych pomieszczeniach.


Bill był dyplomatą w jego stosunkach ze społecznością profesjonalistów. Zachęcał AA do rozwinięcia ducha współpracy bez formalnego wiązania się. Niektórzy ludzie w AA wiedzą to intuicyjnie; inni są wystarczająco mądrzy, by nie promować swojej dezaprobaty dla religii na spotkaniach AA. Niektórzy jednak, myślący w sposób: duchowość kontra religijność widzą dwie w gruncie rzeczy kompatybilne rzeczywistości jako niekompatybilne. Dzielą się oni nie-do-końca-obiektywnymi historiami, spoglądając z urazą na lata wstecz.


Takie postawy nie mają wiele wspólnego z historią AA i Tradycjami. Wielkie kobiety i mężczyzni religii i inni profesjonaliści zaufali nam i polecili nas tysiącom cierpiących jak my. Zastanawiam się, czy będą w dalszym ciągu nas polecać innym, jeśli będą świadomi naszych przeciwnych religii opinii, czasami ubranych w żart, wyrażanych na spotkaniach AA.


To nie jest wezwanie do cenzury. Swobodny przepływ doświadczeń nigdy nie powinien być ograniczony na naszych spotkaniach. Sponsorzy mogą poradzić sobie z religijnymi urazami prywatnie, używając Kroków, ze swoimi podopiecznymi. Musimy utrzymać drzwi AA otwarte, przyjazne i atrakcyjne dla wszystkich, którzy pragną przestać pić.


-- Jack L. Ludwigs Corner, Pennsylvania

Zobacz: Teksty członków Wspólnoty AA