Poradnik dla spikerów AA Akron 1940

Z Przyjaciele Billa W. - Materiały związane z wychodzeniem z alkoholizmu
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poradnik dla spikerów AA (1940)

Bill L.

Courtesy, Friday Forum Luncheon Club, 12 w południe każdy piątek, Mayflower Hotel, Akron, Ohio

TAK WIĘC BĘDZIESZ PROWADZIŁ MITYNG--

WSTĘP – ta ulotka została przygotowana przez członków Friday Forum Luncheon Club, organizacji w Akron, która gorąco zaprasza wszystkich Aowców, aby spotkać się na lanchu i dla pogłębienia wspólnoty w każdy piątek, o 12 w południe, w Mayflower Hotel. Sugestie zamieszczone w tej ulotce są tylko tym – sugestiami.

Mamy nadzieję, że mogą one być przydatne dla wszystkich spikerów, bez względu na ich staż w AA. Ich głównym celem jest pomoc człowiekowi, który jest skonfrontowany z jego dziewiczym przemówieniem przed grupą AA. Myśli wyrażone są myślami wielu z AA, głównie weteranów z rocznym lub większym doświadczeniem. Redaktorzy pragną jednak zwrócić uwagę, że sugestie poczynione tutaj nie mają być Ewangelią, lub w żaden sposób nieomylne.

Bądź zwięzły

Twoje spikerka zasługuje na największy wysiłek, jaki możesz w nią włożyć. Wszystko, co dotyczy trzeźwości zasługuje na to, co najlepsze. Możesz uniknąć wstydu potykania w poszukiwaniu słów i idei jeśli skorzystasz z przezorności przygotowania. Nie chodzi o to, by usiąść i napisać przemówienie. Ale zorganizuj swój temat wcześniej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do twojej pamięci – i miej na uwadze, że możesz doświadczyć tremy – przygotuj notatki. Po ich przygotowaniu trzymaj się ich, albo możesz wypaść z toru, znaleźć się w gąszczu słownictwa i mieć problem z odnalezieniem drogi powrotnej do swoich notatek. Pamiętaj, jesteś winien odbiorcom trochę uwagi. Mówienie przed grupą bez przygotowania jest obrazą dla ich inteligencji.

Bądź zwięzły

Jest takie powiedzenie wśród współczesnych duchownych: „Żadne dusze nie zostaną ocalone po pierwszych dwudziestu minutach”. Dwugodzinne, tak, nawet godzinne kazania to pieśń przeszłości. W prawie wszystkich przypadkach efektywność jest tracona po trzydziestu minutach. Po pierwszych 30 minutach przeciętny słuchacz zaczyna się zastanawiać, kiedy spiker przejdzie do kulminacji i skończy mówić. Jego umysł błądzi i to, co dobrego zostało zrobione w pierwszych 30 minutach natychmiast zaczyna być tracone. Im dłużej kontynuuje przemowę, tym mniej jego słuchacz zapamięta kiedy skończy. Pamiętaj, alkoholicy to niespokojni ludzie.

Oni wiercili się na kazaniach, drgali na filmach, unikali długich spektakli i koncertów, prawie nigdy nie uczestniczyli w wykładach. Sam Demostenes nie mógłby utrzymać publiczności złożonej z alkoholików dłużej niż pół godziny. Nie schlebiaj sobie myśląc, że ty możesz. Jeśli nie masz swojego zegarka, pożycz i miej na niego oko. Kiedy twoje pół godziny się kończy, przejdź do szybkiej konkluzji. Twoja publiczność będzie głęboko wdzięczna.

Bądź zwięzły

Adres gettysburski Lincolna trwał cztery minuty. Główny spiker dnia, Edward Everett mówił przez dwie godziny. Nikt poza profesjonalnymi historykami dzisiaj nie wie, co Everett powiedział. Każde dziecko w szkole może przytoczyć przemówienie Lincolna dosłownie.

Bądź zwięzły

Przemów. Nie zamulaj. Wyszkoleni mówcy z czasów przed systemami nagłośnieniowymi opracowali twardą i szybką zasadę: mów do kogoś – do przyjaciela jeśli to możliwe – z ostatnich rzędów publiczności. Wówczas będziesz pewien, że każdy w pomieszczeniu cię usłyszy. I nie spiesz się. Jeśli mówisz świadomie, może nie wtłoczysz tak wiele słów w trzydzieści minut, ale przynajmniej będą one zrozumiałe.

Bądź zwięzły

Twoja publiczność wie, że jesteś alkoholikiem i członkiem Anonimowych Alkoholików. Twoja obecność na platformie jest na to dowodem – poza kilkoma rzadkimi okazjami gdzie spiker może być nie-alkoholikiem, i zostanie przedstawiony jako taki. W związku z tym jest śmieszne „kwalifikowanie się” samemu.

Może być konieczne podanie fragmentów twojej pijackiej historii aby zilustrować jakie przeszkody musiałeś przejść aby stać się praktykującym AA. Ale postaraj się aby było to minimum. Unikaj jak możesz plagi popisywania się twoimi pijackimi czasami i doświadczeniami. Jest prawdopodobnie tuzin albo więcej osób wśród publiczności, które mogłyby dać mocniejsze przykłady.

Recytacja pijackich doświadczeń ma określone miejsce w programie AA.

To tworzy więź między AA a człowiekiem, który może kiedyś stać się członkiem. Pomaga przekonać nowego człowieka że nie jest jedynym na świecie z problemem. Więc twoje pijackie historie są wartościowe kiedy rozmawiasz z nim w jego domu, w więzieniu albo w szpitalu.

Ale na mityngu publiczność jest bardziej zainteresowana tym, CO ZROBIŁEŚ ABY ZACHOWAĆ TRZEŹWOŚĆ. Swoimi pijackimi doświadczeniami zilustruj pewne punty i na tym zakończ. „JAK UTRZYMAĆ TRZEŹWOŚĆ” powinno być tematem KAŻDEGO lidera AA.

Bądź zwięzły

Oto kilka krótkich wskazówek:

 • Nie próbuj ująć wszystkiego co wiesz w jednym przemówieniu. Będziesz prawdopodobnie zaproszony do prowadzenia w przyszłości.
 • Staraj się używać tak wiele nowych materiałów jak to możliwe w każdym przemówieniu. Człowiek, który słyszał cię w poniedziałek wieczorem może słyszeć cię znowu w czwartek.
 • Nikt nie zna wszystkich odpowiedzi. Nie próbuj sprawiać wrażenia, że jesteś wyjątkiem od tej reguły.
 • Nie czytaj długich wierszy i cytatów jakiegokolwiek rodzaju. Są nudne. Jeśli musisz cytować, bądź zwięzły.
 • Nie krytykuj. Zostaw to na twoją piątą rocznicę. A kiedy twoja piąta rocznica nadejdzie, nie krytykuj.
 • Bądź szczery. Nie bądź dramatyczny i nie graj pod publikę.
 • Nie angażuj się w okrężne analogie. Ktoś już pewnie zbudował drabinę lub dom – prawdopodobnie lepiej niż możesz.
 • Nie bądź zbyt pozytywny. Raczej miej silne podejrzenia. Wielu ludzi, którzy „nigdy nie pójdą na drinka” we wtorek wieczorem, było pijanych jak bela w środowy poranek.
 • Nie musisz mieć ważkiej odpowiedzi na każdy komentarz z sali. Jeśli nie masz prostego komentarza, „dziękuję” będzie odpowiednie do sytuacji.

Kiedy skończysz, USIĄDŹ.

Po wszystkim

Niektóre mityngi mają prowadzącego, który przejmie prowadzenie. Będziesz się z nim widział przed mityngiem i poznasz „lokalne zasady”. Możesz spróbować zasugerować mu żeby skomentował krótko reakcje publiczności, mianowicie:

 1. doradził odnośnie zwięzłości
 2. zapobiegał zbytniemu wychwalaniu ciebie, spikera (jesteś skromnym chłopakiem)

Jeśli jesteś swoim prowadzącym, załóżmy, że ty to zrobisz – tak taktownie jak to możliwe.

 1. Podziękuj każdemu spikerowi, nieważne co on lub ona mówiła. Zachęcaj nowych i niedoświadczonych zawsze.
 2. Niech twoje dowody uznania będą krótkie.
 3. Unikaj długiego komentarza jak zarazy. Przekonasz się, że nowe pociągi myśli są labiryntem, z którego nie można łatwo uciec. Pokusa wspomnień utrudni ci to i przecież MIAŁEŚ JUŻ SWÓJ CZAS NA PRZEMÓWIENIE. Daj szansę publiczności.
 4. Miej oko na zegarek
 5. Zakończ o czasie uprzejmym podziękowaniami dla prowadzącego, członków którzy mówili i grupy ogólnie, zmierzając do MODLITWY PAŃSKIEJ.

Źródło: http://westbalto.a-1associates.com/LETTERS%20ETC/SpeakersManual.htm


Zobacz także: Poradniki lub Teksty członków Wspólnoty AA