Kultywując tolerancję

Z Przyjaciele Billa W. - Materiały związane z wychodzeniem z alkoholizmu
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kultywując tolerancję by Dr Bob S.

Podczas dziewięciu lat w AA zaobserwowałem że ci, którzy podążają za programem Anonimowych Alkoholików z największą gorliwością i zapałem nie tylko utrzymują trzeźwość, ale często nabywają także subtelniejszych cech i postaw. Jedną z nich jest tolerancja. Tolerancja wyraża się na rozmaite sposoby: w życzliwości i uwadze skierowanej na osobę, która dopiero zaczyna marsz wzdłuż duchowej ścieżki; w zrozumieniu tych, którzy być może mieli mniej szczęścia w przywilejach edukacyjnych; i w sympatii wobec tych, których idee religijne mogą wydawać się być w wielkiej sprzeczności z naszymi.

Przypomina mi się w związku z tym obrazek piasty z promieniującymi szprychami. Wszyscy zaczynamy z zewnętrznego obwodu i zbliżamy się do celu jedną z wielu tras. Twierdzenie, że jedna szprycha jest o wiele lepsza niż wszystkie inne szprychy jest prawdziwe tylko w sensie takim, że jest najlepiej dopasowana do ciebie jako jednostki. Ludzka natura jest taka, że bez pewnego stopnia tolerancji każdy z nas może być skłonny uwierzyć, że to my znaleźliśmy najlepszą lub być może najkrótszą szprychę. Bez odrobiny tolerancji możemy mieć tendencję do stawania się trochę zbyt zadowolonymi z siebie lub do wywyższania się – co oczywiście nie jest pomocne dla osoby, której próbujemy pomóc i może być nieco bolesne lub nieprzyjemne dla innych. Nikt z nas nie chce zrobić czegokolwiek, co mogłoby zadziałać zniechęcająco na innego, na jego postęp – a protekcjonalna postawa może łatwo spowolnić ten proces.

Tolerancja dostarcza, jako produkt uboczny, wspaniałej wolności od skłonności do przylegania do uprzedzeń i upartego trzymania się opinii. Innymi słowy często promuje otwarty umysł, co jest bardzo ważne – jest, w rzeczywistości, warunkiem wstępnym do pomyślnego zakończenia poszukiwań, bez względu na to czy naukowych czy duchowych.

To tylko kilka powodów, dla których próby zdobycia tolerancji powinny być podejmowane przez każdego z nas.

Zobacz: Artykuły Grapevine

Oryginał: Copyright © AA Grapevine, Inc July 1944 Źródło: http://www.silkworth.net/grapevine/drbob_tolerance.html Przekład własny, #62