Jak słuchać Boga

Z Przyjaciele Billa W. - Materiały związane z wychodzeniem z alkoholizmu
Skocz do: nawigacja, szukaj

JAK SŁUCHAĆ BOGA

Oto kilka prostych sugestii dla osób, które chcą wykonać eksperyment. Możecie odkryć dla siebie najbardziej ważną i praktyczną rzecz, jakiej może się nauczyć człowiek – jak być w kontakcie z Bogiem.

Wszystko co jest potrzebne to gotowość by szczerze tego spróbować. Każda osoba, która robiła to konsekwentnie i szczerze przekonała się, że to naprawdę działa.

Zanim zaczniesz, spójrz na te fundamentalne punkty. Są prawdziwe i oparte na doświadczeniu tysięcy ludzi.

1. Bóg jest żywy. Zawsze był i zawsze będzie.

2. Bóg wie wszystko.

3. Bóg może zrobić wszystko.

4. Bóg może być wszędzie – wszędzie w tym samym momencie (To ważna różnica między Bogiem a nami, ludźmi)

5. Bóg jest niewidzialny – nie możemy Go zobaczyć ani Go dotknąć – ale, Bóg jest tutaj. On jest teraz z Tobą. On jest obok Ciebie. Otacza Cię. Wypełnia pokój i całe miejsce w którym teraz jesteś. On jest w Tobie. Jest w Twoim sercu.

6. Bóg bardzo troszczy się o Ciebie. Jest Tobą zainteresowany. On ma plan na Twoje życie. Ma odpowiedź na każdą potrzebę i problem z którym się mierzysz.

7. Bóg zawsze powie Ci wszystko, co potrzebujesz wiedzieć. Nie zawsze powie Ci wszystko, co chcesz wiedzieć.

8. Bóg pomoże Ci we wszystkim, o co Cię poprosi.

9. Każdy może być w kontakcie z Bogiem, gdziekolwiek i kiedykolwiek będzie, jeśli przestrzega warunków.

Oto te warunki:

 • Bądź spokojny, bądź cicho
 • Słuchaj
 • Bądź szczery wobec każdej myśli, która nadejdzie
 • Testuj każdą myśl by być pewnym, że pochodzi od Boga
 • Bądź posłuszny

Po tych podstawowych elementach oto konkretne sugestie Jak Słuchać Boga:

1. Znajdź czas

Znajdź miejsce i czas, kiedy możesz być sam, w ciszy i nierozpraszany. Większość ludzi przekonało się, że wczesny ranek to najlepszy moment. Weź ze sobą papier i długopis lub ołówek.

2. Zrelaksuj się

Usiądź w komfortowej pozycji. Świadomie rozluźnij wszystkie mięśnie. Bądź rozluźniony. Nie ma pośpiechu. Nie ma potrzeby być spiętym w ciąfu tych paru minut. Bóg nie może dostać się do nas, jeśli jesteśmy napięci i niepokoimy się o późniejsze obowiązki.

3. Dostrój się

Otwórz swoje serce na Boga. Po cichu, albo na głos, po prostu powiedz Bogu w naturalny sposób, że chcesz poznać Jego plan na Twoje życie – że chcesz Jego odpowiedzi na problem lub sytuację, z którą się mierzysz. Bądź zdecydowany i konkretny w swoim pytaniu/prośbie.

4. Słuchaj

Po prostu trwaj, w ciszy, zrelaksowany i otwarty. Niech Twój umysł "wyluzuje". Pozwól Bogu mówić. Myśli, pomysły i obrazy zaczną przychodzić do Twojego umysłu i serca. Bądź czujny, świadomy i otwarty na każdy z nich.

6. Zapisuj!

Oto ważny klucz całego procesu. Zapisz wszystko, co pojawi się w Twoim umyśle. Wszystko. Zapisywanie to po prostu notowanie w taki sposób, aby móc sobie przypomnieć później. Nie porządkuj i nie edytuj swoich myśli w tym punkcie.

Nie mów sobie:

 • Ta myśl nie jest istotna;
 • To jest zwykła myśl;
 • To nie może być przewodnictwo;
 • To nie jest miłe;
 • To nie może być od Boga;
 • To tylko moje myśli itp.

Zapisuj wszystko, co przechodzi przez umysł:

 • Imiona ludzi;
 • Rzeczy do zrobienia;
 • Rzeczy do powiedzenia;
 • Rzeczy, które poszły źle i trzeba je naprawić.

Zapisuj wszystko:

 • Dobre myśli – złe myśli;
 • Komfortowe myśli – niekomfortowe myśli;
 • "Święte" myśli – "nieświęte" myśli;
 • Rozsądne myśli – "szalone" myśli

Bądź szczery! Zapisz wszystko! Myśli przychodzi szybko i ucieka jeszcze szybciej jeśli nie zostanie złapana i zapisana.


6. Testuj

Kiedy przepływ myśli zwolni, zatrzymaj się. Przyjrzyj się dobrze temu, co zapisałeś. Nie każda myśl pochodzi od Boga. Powinniśmy więc przetestować nasz myśli. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam na nie spojrzeć:

a) Czy te myśli są całkowicie uczciwe, czyste, bezinteresowne i pełne miłości?

b) Czy te myśli są w zgodzie z naszymi obowiązkami wobec rodziny – wobec społeczności?

c) Czy te myśli są w zgodzie z tym, jak rozumiemy nauczanie zawarte w duchowej literaturze?

7. Sprawdzanie

Kiedy mamy wątpliwości i kiedy sprawa jest ważna, co inna osoba żyjąca dwustronną modlitwą myśli o tych myślach czy działaniach? Więcej światła wpada przez dwa okna niż przez jedno. Ktoś inny, kto także chce Boskiego planu dla swojego życia może pomóc nam spojrzeć bardziej jasno.

Przedyskutujcie to, co zostało zapisane. Wiele osób to robi. Mówią sobie wzajemnie jakie przewodnictwo nadeszło. To jest sekret jedności. Są zawsze trzy strony każdej wątpliwości – twoja strona, moja strona i właściwa strona. Przewodnictwo pokazuje nam właściwą stronę – nie kto ma rację, ale jaka ona jest.

8. Posłuszeństwo

Wprawiaj w czyn myśli, które przychodzą. Będziesz pewien przewodnictwa dopiero, jak za nim podążysz. Ster nie kieruje łodzią, dopóki łódź się nie porusza. Jeśli będziesz posłuszny, bardzo często rezultaty przekonają cię, że jesteś na właściwej drodze.

9. Blokady

Co, jeśli nie dostrzegam żadnych definitywnych myśli? Boskie przewodnictwo jest tak dostępne, jak powietrze. Jeśli nie odbieram myśli kiedy słucham, problem nie jest po stronie Boga. Zwykle dzieje się tak, ponieważ czegoś nie zrobiłem:

 • Coś złego w moim życiu, z czym się nie zmierzyłem i czego nie naprawiłem
 • Nawyki/przyjemności, których nie odpuściłem
 • Osoba, której nie przebaczyłem
 • Nieprawidłowe relacje w moim życiu których nie zakończyłem
 • Zadośćuczynienie, którego nie wykonałem
 • Coś, co Bóg mi wcześniej powiedział, ale nie byłem temu posłuszny

Sprawdź te punkty uczciwie. I spróbuj słuchać ponownie

10. Pomyłki

Załóżmy, że pomylimy się i zrobimy w imię Boga coś, co nie jest w porządku. Oczywiście, mylimy się. Jesteśmy ludźmi z wieloma wadami. Jednakże, Bóg zawsze docenia szczerość.


On działa wokół i poprzez każdą szczerą pomyłkę, którą popełnimy. On pomoże nam ją naprawić. Ale pamiętaj! Czasami, kiedy jesteśmy posłuszni Bogu, komuś może się to nie podobać lub może się nie zgadzać. Więc nie zawsze, kiedy są sprzeciwy oznacza to, że my się mylimy. Czasami może oznaczać, że inna osoba nie chce wiedzieć lub robić właściwych rzeczy.

Załóżmy, że zawaliłem coś, co miałem do zrobić i okazja do zrobienia tego minęła. W takim wypadku jest tylko jedna rzecz do zrobienia. Uporządkowanie tego z Bogiem. Powiedz Mu, że Ci przykro. Poproś o przebaczenie, później zaakceptuj Jego przebaczenie i rozpocznij ponownie. Bóg jest naszym Ojcem – On nie jest bezosobowym kalkulatorem. On rozumie nas lepiej niż my sami.

11. Rezultaty

Nigdy nie wiemy, jak to jest pływać, dopóki nie wejdziemy do wody i nie spróbujemy. Nigdy nie będziemy wiedzieć jakie coś jest, dopóki szczerze nie spróbujemy.

Każda osoba, która spróbowała tego szczerze przekonała się że mądrość, nie ich własna, wstępuje do ich umysłów i ta Siła większa od ludzkiej siły zaczyna działać w ich życiu. To niekończąca się przygoda.

Oto droga życia, dla każdego, wszędzie. Każdy może być w kontakcie z żyjącym Bogiem, gdziekolwiek, kiedykolwiek, jeśli wypełni Jego warunki:


Gdy człowiek słucha, Bóg mówi.

Gdy człowiek jest posłuszny, Bóg działa.

To jest prawo modlitwy.


Boży plan dla tego świata posuwa się do przodu poprzez życie zwykłych ludzi, który chcą być przez Niego rządzeni.

Napisane w późnych latach 30tych przez Johna E. Battersona (bliskiego przyjaciela Dr Boba – współzałożyciela AA)

Źródło: http://silkworth.net/aahistory/how-to-listen-to-god.pdf Distributed by Wally P., Archivist/ Historian/ Author P.O. Box 01648, Tucson, AZ 85752-1648 Tel: (520) 297-9348 Fax: (520)297-7230