Historie osobiste z IV wydania Wielkiej Księgi

Z Przyjaciele Billa W. - Materiały związane z wychodzeniem z alkoholizmu
Skocz do: nawigacja, szukaj

Część II

Siedemnaście opowieści, które pomogą Ci zdecydować o tym czy jesteś alkoholikiem, a także o tym czy AA jest dla Ciebie.

 1. (1) BRAKUJĄCE OGNIWO (THE MISSING LINK) - We wszystkim widział przyczynę swych nieszczęść – tylko nie w alkoholu. Autor nieznany.
 2. (1) MOJA BUTELKA, MOJE URAZY I JA (MY BOTTLE, MY RESENTMENTS AND ME) - Od traumy dzieciństwa po żywot pijaka z kiepskiej dzielnicy, ten włóczęga w końcu odnalazł Siłę Wyższą, która przyniosła mu trzeźwość i dawno zapomnianą rodzinę. Autor nieznany.
 3. (2) LĘK PRZED STRACHEM (FEAR OF FEAR) - Roztropna dama. Postanowiła nie zatopić się w alkoholu. Nigdy, przenigdy nie chciała wypić tego porannego drinka! Autorka: Ceil M.
 4. (2) WDZIĘCZNOŚĆ W DZIAŁANIU (GRATITUDE IN ACTION) - Historia Dave’a B., jednego z założycieli AA w Kanadzie w 1944. Autor: Dave B.
 5. (2) ŻYŁ TYLKO PO TO, BY PIĆ (HE LIVED ONLY TO DRINK) - „Prawiono mi kazania, poddawano analizie i terapii, przeklinano mnie, ale nikt kiedykolwiek nie powiedział mi, ‘Utożsamiam się z tym co dzieje się teraz z Tobą. To przydarzyło się także i mnie, a oto co z tym zrobiłem.’” Autor nieznany.
 6. (3) BEZPIECZNA PRZYSTAŃ (SAFE HAVEN) - Ten alkoholik zorientował się, że proces odkrywania kim naprawdę jest, rozpoczął się od uświadomienia sobie kim nie chciał być. Autor nieznany.
 7. (3) KOBIETY CIERPIĄ TAKŻE (WOMEN SUFFER TOO) - Pomimo jej wielkich możliwości życiowych alkohol prawie zakończył jej życie. Jedna z pionierek, która rozpowszechniła posłanie wśród kobiet w naszym wczesnym okresie. Autorka: Margaret (Marty) M.
 8. (3) PIJĄCA PANI DOMU (THE HOUSEWIFE HOW DRUNK AT HOME) - Chowała butelki w koszach na pranie i szufladach komody. W AA nie straciła niczego, znalazła tam wszystko. Autorka nieznana.
 9. (4) WSŁUCHUJĄC SIĘ W SZUM WIATRU (LISTENING TO THE WIND) - Trzeba było „anioła”, by wprowadzić tę rdzenną Indiankę do AA i powrotu do zdrowia. Autorka nieznana.
 10. (5) BŁĘDNE KOŁO (THE VICIOUS CYCLE) - Historia o tym jak została złamana pijacka zawziętość człowieka z Południa co poskutkowało założeniem AA w Filadelfii. Autor: Jim B.
 11. (5) MOJA SZANSA BY ŻYĆ (MY CHANCE TO LIFE) - Od AA dostała narzędzia, by mogła wspiąć się i wydostać z mrocznej otchłani swej rozpaczy. - Autorka nieznana.
 12. (6) BUDUJĄC NOWE ŻYCIE (BUILDING A NEW LIFE) - Nękany halucynacjami, zatrzymany przez policję i personel szpitalny, ten szczęśliwy ojciec rodziny otrzymał niespodziewany dar od Boga – solidny fundament trzeźwości, który przetrwał dobre i złe chwile. Autor nieznany.
 13. (6) HISTORIA JIMA (JIM'S STORY) - Lekarz, jeden z pierwszych członków pierwszej „czarnej” grupy AA, opowiada o tym jak nadeszła dla niego wolność (od alkoholu) dzięki pracy wśród swych ludzi. - Autor: Jim S.
 14. (6) NAUKA ŻYCIA (STUDENT OF LIFE) - Mieszkając z rodzicami, próbowała użyć swej silnej woli, by przezwyciężyć obsesję picia. Bezskutecznie, dopóki nie spotkała drugiego alkoholika i udała się na miting. Wtedy jej trzeźwość ugruntowała się. Autorka: Jane D., Philadelphia
 15. (7) CZŁOWIEK, KTÓRY ZAPANOWAŁ NAD STRACHEM (THE MAN HOW MASTERED FEAR) - Spędził osiemnaście lat uciekając, wtedy zrozumiał, że już nie musi biec -założył AA w Detroit. Autor: Archie T.
 16. (7) PRZEKRACZAJĄC RZEKĘ ZAPRZECZEŃ (CROSSING THE RIVER OF DENIAL) - Ostatecznie zrozumiała, że gdy picie przynosiło jej radość, nie mogła nad nim panować. Gdy zaczęła je kontrolować, przestało ją cieszyć. Autorka nieznana.
 17. (7) W CIĄGŁYM RUCHU (ON THE MOVE) - Praca z programem AA pokazała temu alkoholikowi jak od ucieczki przejść do wdzięczności. Autor nieznany.
 18. (8) PONIEWAŻ JESTEM ALKOHOLICZKĄ (BECASUE I'M AN ALCOHOLIC) - Pijąca kobieta, która ostatecznie znalazła odpowiedź na uporczywe pytanie, „Dlaczego?” Autorka nieznana.
 19. (8) WIZJA ZDROWIENIA (A VISION OF RECOVERY) - Wątła modlitwa wykuła trwałą więź tego Indianina z Plemienia Mic-Mac z Siłą Wyższą. Autor nieznany.
 20. (8) ZAPRZEDAŁ SIĘ WCZEŚNIE (HE SOLD HIMSELF SHORT) - Ale znalazł Siłę Wyższą, która wierzyła w niego bardziej niż on w samego siebie. W ten sposób AA narodziło się w Chicago. Autor: Earl T.
 21. (9) KLUCZE DO KRÓLESTWA (THE KEYS OF THE KINGDOM) - Ta obyta w świecie dama pomogła rozwinąć AA w Chicago, tak oto przekazała swe klucze wielu ludziom. Autorka: Sylvia K.
 22. (9) MOGŁO BYĆ GORZEJ (IT MIGHT HAVE BEEN WORSE) - Alkohol był niczym nadciągająca na jasne niebo życia tego bankiera chmura. Dzięki swej znakomitej przezorności zdał sobie sprawę, że zapowiada się tornado. Autor: Chet R.
 23. (9) TWARDZIEL Z RYNSZTOKA (GUTTER BRAVADO) - Samotny, niezdolny do podjęcia pracy, dostał od sądu wybór, zgłosić się po pomoc, albo iść do więzienia. W ten sposób rozpoczęła się jego droga ku poprawie. Autor nieznany.
 24. (10) SPACER PO LINIE (TIGHTROPE) - Samotne próby odnalezienia się pomiędzy dwoma osobnymi światami zakończyły się dopiero gdy ten alkoholik gej trafił do AA. Autor nieznany.
 25. (11) ZALANY FALĄ UCZUĆ (FLOODED WITH FEELING) - Gdy opadła bariera oddzielająca go od Boga, ten samozwańczy agnostyk postawił Krok Trzeci. Autor nieznany.
 26. (12) ZWYCIĘZCA BIERZE WSZYSTKO (WINNER TAKES ALL) - W świetle prawa uznana za niewidomą, jednak nie jest już dłużej sama, znalazła sposób by utrzymać trzeźwość, założyła rodzinę i powierzyła swe życie opiece Boga. Autorka nieznana.
 27. (13) JA, ALKOHOLIKIEM? (ME AN ALCOHOLIC?) - Alkohol chwycił go mocnym uściskiem – ale uszedł z tego cało. Autor nieznany.
 28. (14) NIEKOŃCZĄCE SIĘ POSZUKIWANIE (THE PERPETUAL QUEST) - Ta prawniczka próbowała psychiatrii, bioenergoterapii, technik relaksacyjnych, biologicznego sprzężenia zwrotnego i szeregu innych metod, aby nauczyć się kontrolować swe picie. W końcu, w Programie 12 Kroków znalazła rozwiązanie skrojone idealnie do jej potrzeb. Autorka nieznana.
 29. (16) ODPOWIEDZIĄ JEST AKCEPTACJA (ACCEPTANCE WAS THE ANSWER) - Ten lekarz sądził, że nie jest uzależniony – w swym mniemaniu wypisywał sobie recepty na leki, które są wręcz wskazane na wiele jego dolegliwości. Kluczem do uwolnienia się z tej matni, stała się dla niego akceptacja jego alkoholizmu. Autor: Paul O.
 30. (17) OKNO OTWARTE NA SZANSĘ (WINDOW OF OPPORTUNITY) - Ten młody alkoholik wypadł z okna na drugim piętrze i wpadł do AA. Autor nieznany.